Antikoncepce není sprosté slovo

19. ledna 2011 v 19:30 |  zamilování.L.á.s.k.a.


INTIM: Antikoncepce není sprosté slovo - foto
Zdroj: Bauermedia
Pokud už plánuješ svoje první milování, pak bys určitě neměla zapomenout na pořádnou antikoncepci. Jedině tak si budeš jistá, že všechno dopadne přesně podle tvých představ a hlavně bez maléru!
Čím dál tím víc holek dává přednost pilulkám, které tě ochrání před tím, abys otěhotněla. Pokud je začneš užívat, budeš mít navíc slabší a pravidelnější menstruaci, menší bolesti břicha při měsíčkách a taky lepší pleť!

1. Od kolika let můžu užívat hormonální antikoncepci?

Holky můžou začít brát hormonální pilulky od 15 let, i když třeba zrovna nemají kluka, se kterým by se milovaly. Pokud berou antikoncepci mladší holky, pak je to proto, že mají nějaké zdravotní problémy, např. nepravidelnou menstruaci, silné bolesti při měsíčkách, premenstruační syndrom nebo akné.

2. Mohla bych užívat hormonální pilulky, i když ještě nemám menstruaci?

Pokud ještě nemáš měsíčky, pak je úplně zbytečné, abys brala prášky.

3. Můžu si prášky koupit v lékárně, nebo musím jít ke gynekologovi?

Hormonální antikoncepci ti skutečně může předepsat pouze gynekolog, který tě vyšetří a určí, jestli antikoncepci můžeš užívat a jaké pilulky jsou pro tebe ty nejvhodnější. Bez receptu by ti žádná lékárna hormonální antikoncepci správně neměla vydat. Holky, které pravidelně užívají antikoncepci, by měly navíc dvakrát do roka zajít na prohlídku, která může včas odhalit případné onemocnění rakoviny děložního čípku.

4. Musí rodiče vědět o tom, že užívám hormonální pilulky?

Nemusíš se bát, protože o tom, že jsi začala brát prášky, se vaši nemusí vůbec dozvědět. Pokud je ti už patnáct let, pak jim tvůj gynekolog nic neřekne, a to i v případě, že by ho o to poprosili. Informace může říct jenom člověku, kterého bys určila ty sama. Protože ale prášky nehradí pojišťovna, stejně je nejspíš budeš muset poprosit o peníze, za které si antikoncepci vyzvedneš v lékárně na recept.

5. Kolik stojí hormonální antikoncepce?

Pilulky seženeš od 300 do 900 Kč na tři měsíce. Novější druhy antikoncepce jsou sice trochu dražší, ale na druhou stranu obsahují moderní typy hormonů, které pomáhají při léčbě akné (Jeanine, Diane) nebo zabrání tomu, abys při jejich užívání přibrala na váze (Yadine, Yasminelle).

6. Bojím se, že po užívání prášků přiberu. A je možné, aby mi díky ní narostla prsa?

Je pravda, že všechny hormonální pilulky můžou na některé holky zapůsobit tak, že mají větší chuť k jídlu a začnou jíst víc než předtím. Nové typy antikoncepce (např. Yadine nebo Yasminelle) ale naopak působí proti přibírání. Protože nezadržují v organismu vodu, neměla bys při jejich užívání vůbec přibírat. To, že začneš brát antikoncepci, ale ještě automaticky neznamená, že ti hned narostou prsa. Spíš se ti může stát, že těsně před menstruací můžeš mít prsa o něco citlivější a napnutější než jindy.

7. Slyšela jsem, že užívání pilulek pomáhá při léčení akné. Je to pravda?

Ano, existují pilulky, které jsou přímo určené pro léčbu akné. Jedná se například o přípravky Diane 35, Minerva, Chloe nebo Jeanine, které navíc dobře působí na vlasy nebo nehty.

8. Je opravdu nutné, abychom s mým klukem užívali kondom, když beru hormonální antikoncepci?

Hormonální antikoncepce tě sice chrání před nechtěným těhotenstvím, ale už tě neochrání před pohlavními a jinými přenosnými nemocemi. Pokud svého kluka ještě moc dobře neznáš nebo spolu teprve začínáte chodit, pak byste na kondom určitě neměli zapomínat.

9. Co mám dělat, když zapomenu vzít jeden prášek?

Vždycky záleží na tom, jak dlouhá je doba, kdy jsi zapomněla pilulku vzít. Pokud si vezmeš prášek do 12 hodin od doby, kdy jsi ho měla správně užít, pak by mělo být ještě všechno v pořádku. Pokud to ale nestihneš, pak se na prášky už nemůžeš moc spoléhat a při milování je potřeba použít další antikoncepční přípravek, např. kondom. Všechny hormonální pilulky mají v příbalových letácích přesný návod, jak se má v takovém případě postupovat. Než začneš tablety užívat, dobře si ho prostuduj. Pokud si nebudeš vědět rady, můžeš se vždycky zeptat svojí gynekoložky, která ti poradí, co máš dělat.

10. Mohou být prášky v něčem nebezpečné?

Většina holek může antikoncepci bez problémů užívat. Ještě předtím ale musíš zajít za svým gynekologem, který se tě zeptá, jestli ty nebo někdo z rodiny netrpíte nějakým onemocněním, bezbolestně tě vyšetří a provede jaterní testy. Pokud se ukáže, že jsi v pořádku a můžeš prášky užívat, pak ti doporučí ten nejlepší přípravek. Občas se totiž může stát, že ne všechny holky mohou prášky brát. Hormonální antikoncepce se většinou nemůže užívat při nemocech žil, srdce nebo akutním onemocnění jater.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama